Sommerles 2026
Sommerles 2026 er over, og 9018 barn i Innlandet har deltatt på den digitale lesekampanjen.
Barna har lest 134 224 bøker og hentet 9674 premier på bibliotekene rundt omkring i hele fylket vårt. Aller høyest deltagelse har disse kommunene:
- Os: 73 prosent
- Tolga: 56.9 prosent
- Skjåk: 56,3 prosent
Innlandet over landsgjennomsnittet
Deltagelsen har vært 29,8 %, noe som ligger litt over landsgjennomsnittet. I fjor deltok 31,5 % av barna, så deltagelsen har gått noe ned. Det kan skyldes omlegging av registrering i Sommerles. For første gang har barna registrert tid brukt på lesing, i stedet for antall sider. Omleggingen vil bli grundig evaluert av den nasjonale arbeidsgruppa for Sommerles.
Sommerlesfest i Os
Iren Holte
Er du bibliotekar og har synspunkter på årets Sommerles? Gi tilbakemeldinger her:
Er du forelder/ foresatt og har synspunkter på årets Sommerles? Gi tilbakemeldinger på Sommerles 2026.
Mange bibliotek arrangerer Sommerlesavslutninger, der årets deltagere feires. Bibliotekene fortsetter å jobbe for barns lesing utover høsten - som de gjør året rundt. Takk til alle bibliotekarer, foreldre og lærere som bidrar til å gjøre lesing lystbetont og viktig.
Fylkesbiblioteket har dekket deltageravgift for bibliotekene i Innlandet, koordinert og arrangere et verksted for bibliotekarene i forkant av årets kampanje. Vi takker Teater Innlandet for samarbeidet om premier i enkelte kommuner.
Tekst: Linn T. Sunne, Innlandet fylkesbibliotek.