Skjåk folkebibliotek v/ Sigrun Eide og Ida Marie Banken
Randi Forberg Wist
Biblioteksjef Sigrun Eide trekker frem kommunens satsning på bibliotek som helt avgjørende for suksessen.
Hun vektlegger også et bredt samarbeid med flere ulike aktører i bygda.
Økt interesse og oppslutning
Hun forteller om innbyggerne som møter opp i stadig større grad og mer samarbeid med skole og barnehage. Biblioteket har blitt et naturlig møtepunkt i bygda.
Bibliotek og beredskap
Avdelingssjef for kultur i Innlandet Kurt Ole Linn kunne annonsere vinneren for en fullsatt sal under seminaret «Kultur inn i beredskapen» torsdag. – For meg personlig har folkebiblioteket betydd enormt mye under oppveksten, og jeg mener bibliotekene er grunnmuren i demokratiet og en av de viktigste institusjonene vi har i dag, sier han.
Tom Svellet.Leder for hovedutvalg for kultur, Tom Svellet, er enig.
– Under seminaret om beredskap har vi flere ganger hørt hvor viktig bibliotekene er som førstelinjeberedskap i en krise. Både som naturlig møteplass for befolkningen, og som et sted der man kan hente kvalitetssikret informasjon og kunnskap, sier han.
– Innlandet har også vedtatt en satsing på bibliotek og leselyst, der alle kommunene fikk tildelt midler i 2025 til leselysttiltak i samarbeid med barnehagene. – Vi syns det er veldig stas at Skjåk har fått den gjeve prisen, og ønsker lykke til videre med viktig arbeid, avslutter han.
Gir inspirasjon til andre
Fylkesbiblioteksjef i Innlandet, Tone Nyseter, mener prisen betyr mye for Skjåk kommune, men også som inspirasjon til andre både regionalt og nasjonalt.
– Alle i Innlandet heiet på Skjåk og er selvfølgelig veldig stolte nå. Bibliotek over hele Norge vil følge med på Skjåk og få inspirasjon derfra, sier hun.
– Forrige gang prisen gikk til Innlandet var i 2012, da ble nabokommunen Lom kåret til Årets bibliotek. Det genererte mye positiv oppmerksomhet og Lom er fortsatt et av de beste bibliotekene på utlån, besøk og formidling, avslutter hun.
Innlandet fylkesbibliotek gratulerer Skjåk folkebibliotek med den viktigste utmerkelsen et bibliotek i Norge kan få.
Les mer om prisen og pressemeldingen fra Norsk bibliotekforening.
Her er intervju med vinnerne i Bok og Bibliotek.
Tekst: Randi Forberg Wist, Innlandet fylkesbibliotek